ρ

سید محمد دیلمینویسنده ، مخترع ، موسس شرکت TMC

بیوگرافی نویسنده

D سال 1358 شمسی، زمان انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها شاهد اختلاف همسایه خود با معماری بودم که برای بالا بردن مصالح ساختمانی روش معمول و سنتی را انتخاب کرده بود.

او برای این منظور از دو دسته چوب 4/1 متری و یک سینی استفاده می‏کرد. این وسیله «زنبه» نام دارد که هزاران سال قبل در چین کاربرد داشت. چون مانع پارک خودرو من نیز بودند دخالت کرده به عنوان یک دانشجوی مکانیک دست به کار شده برایشان بالابری کوچک، طراحی و اجرا کردم که سبب تسهیل کارشان شد.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci.


سال 1358 شمسی، زمان انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها شاهد اختلاف همسایه خود با معماری بودم که برای بالا بردن مصالح ساختمانی روش معمول و سنتی را انتخاب کرده بود. او برای این منظور از دو دسته چوب 4/1 متری و یک سینی استفاده می‏کرد. این وسیله «زنبه» نام دارد که هزاران سال قبل در چین کاربرد داشت. چون مانع پارک خودرو من نیز بودند دخالت کرده به عنوان یک دانشجوی مکانیک دست به کار شده برایشان بالابری کوچک، طراحی و اجرا کردم که سبب تسهیل کارشان شد. ساختمانی که قرار بود سه طبقه باشد، اولین واحد چهارطبقه محله ما شد. این موفقیت معمار را برآن داشت تا سفارش ساخت بالابرهای قوی تر و سریع تری بدهد تا واحدهای بیشتر و بلندتری بسازد. چنین شد که تولید کننده بالابر ساختمانی شده، چهار هزار دستگاه تولید کرده و فروختم. این حرکت نه تنها سبب ساخت ساختمان‏های بالای سه طبقه آن زمان شد که درآمد خوبی نصیبم کرد و از این طریق کارخانه‏ای احداث و به تولید جرثقیل سقفی پرداختم.

با گذشت چند سال از انقلاب، نوسانات بازار آزار دهنده بود. لذا موضوع اقتصاد در انقلاب و اقتصاد در جنگ برایم سوال بزرگ ذهن شد و در جستجوی پاسخ آن برآمدم که راه به جایی نبردم. تحقیق و پژوهش در کشورهای مبتلابه، بخصوص شرکت کنندگان در جنگ‏های جهانی اول و دوم سبب شد خط کش‏های اندازه‏گیری آنان را شناسایی نمایم. آنچه دریافتم مشابه بود و ثمرات آن را در این دانشنامه ملاحظه می‏کنید.

نزدیک به چهار دهه پژوهش در 18 کشور جهان، این نکته اساسی را برایم آشکار کرد که تمام اندیشه‏ها و حرکت‏های جهان به سوی نقطه‏ای به نام تعادل در حرکت اند و هر اندیشه‏ای به سمت یا حاصل تعادل نباشد، نادرست و ناپایدار می‏باشد. براین اساس، بشریت در گمراهی عمیق است، چرا که رفاه را به جای تعادل قرار داده و همه چیز را با معیار رفاه اندازه‏گیری می‏کند. درحالیکه رفاه، نیاز بشر است و تعادل درست، انسان‏ها را به آن سو هدایت می‏کند.

هدف از تدوین این دانشنامه، کمک به افراد جامعه، به ویژه جوانان، برای قرارگیری در مسیر تعادل، شک به باورها در حد توان و اثبات مجدد آن‏هاست. به بیان دیگر، باورداشت‏ها را روی کاغذ آورده، آن‏ها را به چالش کشیده و دگرباره برای خود اثبات کنیم.

دانشنامه پیش رو نیز، نگاهی دوباره به برخی باورها، سنجش تفاوت آن‏ها با تعادل و هدایتشان به این سمت دارد. کتاب‏های نگاشته شده در این زمینه، اغلب توسط افرادی که کار نکرده اند، برای انسان‏هایی که قرار نیست کاری انجام دهند، نوشته شده است حال آنکه این کتاب، توسط فردی که کار انجام داده است، برای افرادی که قرار است کاری انجام دهند و حرکت کنند، نوشته شده. ما براین باوریم که باورهای غلط امروزه جامعه باید از بین برود. جوانان و خانواده‏هایشان باید بدانند راه رسیدن به سعادت و خوشبختی، تنها دانش آکادمیک، استعداد یا سرمایه نیست. مقایسه ی آمار بیکاری دیپلمه‏ها (4 درصد)، (و بیکاران لیسانسه 30 درصد) نشان دهنده‏ی چیست؟!

چرا با وجود اینکه پس از انقلاب اسلامی، میزان مردان تحصیل کرده 10 و زنان تحصیل کرده 23 برابر افزایش یافته، اما نه تنها بازار کار افزایش نیافته، بلکه در بسیاری از موارد، کاهش شغل، سبب ایجاد فساد در جامعه‏ای شده که نام اسلام را در پسوند خود یدک می‏کشد!؟

می‏توان نتیجه گرفت متقاضیان ورود به دانشگاه، باید علاوه بر انتخاب هدف مناسب، اجرای آن را نیز تا حدی آموخته باشند. درواقع به نوجوانان مشغول به تحصیل در دبیرستان، توصیه می‏شود که برای خود یک مرحله امکان سنجی به وجود آورند و با مراجعه به لیست ابتدایی فصل اول این دانشنامه، شغلی را که شرایط اجرایی کردن آن را دارید، انتخاب کرده و با برنامه ریزی پیشنهاد شده، اجرا نمایید.

اقتصاد، ضامن بقای زندگی افراد است. در طول زندگی هر شخص، صدها سؤال اقتصادی از جمله:

• شغل مناسب من، کدام است؟

• چگونه می‏توانم در کسب و کارم موفق شوم؟

• ضمانت چه کسانی هزینه کمتری به همراه دارد؟

• و پرسش‏های بسیار دیگر مطرح است.

موضوع کتاب‏های موفقیت، همگی حول یک برنامه اقتصادی با تأکید بر تجربه و سرمایه نوشته شده اند، حال آنکه خوانندگان این کتاب‏ها کسانی هستند که نه تجربه دارند و نه سرمایه، اگر هم داشته باشند، خردمندانه تر آن است تا انتخاب هدف مناسب و اندوختن تجربه لازم، آن را به کار نگیرند.

در دیگر کتب موفقیت، کوچکترین اشتباه منجر به شکست می‏شود، چرا که سرمایه آغاز حرکت و همچنین تغییر مسیر، با هزینه بسیاری ممکن می‏شود. اما چون در روش پیشنهادی این دانش نامه، سرمایه در آغاز وارد نمی‏شود امکان ارزیابی ادامه فعالیت پس از چند هفته و در مرحله بعد پس از چندماه به آسانی میسر می‏گردد. به بیان دیگر در هر مرحله، فرد می‏تواند تقریبا بدون هزینه و ضرر، مسیر خود را تغییر دهد و هدفی را برگزیند که مناسب اوست.

تجربه نشان داده که پیدا کردن پاسخ مناسب و عمل به آن، ضامن بقای کسب و کارخانواده است. بسیارند خانواده‏هایی که در پی از هم پاشیدن کسب و کار سرپرست خانواده، از هم پاشیده اند. بسیارند جوانانی که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در کسب و کار، شکست خورده‏اند و به دامن فساد و اعتیاد کشیده شده اند. حال آنکه همین افراد، با آگاهی از اصول وضرورت‏های یاد شده در این دانشنامه می‏توانستند از فروپاشی اقتصاد زندگی خود جلوگیری کنند. بنابراین، وجود چنین الگویی برای انتخاب رشته دانشگاهی، انتخاب شغل، حل و فصل مسائل اقتصادی، مصونیت از خطر ضمانت، مصونیت از کلاهبرداری و بسیاری از معضلات ویران کننده اقتصاد امروزی لازم است.

فصل اول این کتاب، راهنمای انتخاب هدف مناسب و برنامه ریزی برای اجرای آن است که راه رسیدن به هرکدام از اهداف را به تفصیل و گام به گام بیان کرده.

فصل دوم، مبانی ارتباط و زندگی در جامعه، از انتخاب رشته دانشگاهی تا طبقه بندی مشتریان، بیان شده است.

فصل سوم شامل اصول و ابزارهایی است که در راه انتخاب و رسیدن به هدف مناسب، به آن نیاز داریم. " خوشبختی، سعادت و رفاه تنها از آن کسانی است که خوب فکر کنند و سخت کار کنند." امید که این دانش نامه، در تغییر رفتار خوانندگان از تقلیدی به تحقیقی، از نقلی به عقلی و از نظری به عملی، تأثیرگذار باشد.