ρ
کش جادویی
کش جادویی
۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مانیفست انقلاب اقتصادی
مانیفست انقلاب اقتصادی
۱۳۹۸/۰۳/۱۹

انتقال جمعیت اداری، سیاسی و دیپلماتیک؛

راهبردی برای توسعه پویا

دنیای اقتصاد: کنترل جمعیت تهران، حل مشکل اشتغال شهرهای بزرگ کشور به خصوص کلان شهر تهران، فراهم شدن مدمات سرمایه گذاری در مناطق محروم و مهاجر فرست، کاستن یارانه ای که دولت برای تهران پرداخت می کند و بالاخره تعدیل بار ترافیکی در خیابان های تهران مهم ترین اهدافی است که وزیرکار به دنبال تحقق آن ها از طریق انتقال پایتخت است.
محمدجهرمی در این باره می گوید: بحث انتقال پایتخت از سال های گذشته و دولت های قبل نیز مطرح بوده، اما به تازگی من این پیشنهاد را ارائه کردم و در جلسه شورای عالی مسکن نیز مطرح شده که البته در حال حاضر کمیته های کارشناسی در حال بررسی آن هستند.
وزیر کار ابتدا پیشنهاد انتقال پایتخت را با رئیس جمهوری در میان گذاشته و قرار شده در این مورد بررسی های دقیق و کاملی انجام شود.
وزیرکار به عنوان یکی از اعضای ۱۳نفره شورای عالی مسکن در تلاش است با استفاده از توانایی ها و نفوذ چنین شورای مهمی، موضوع اشتغال در جامعه را مرتفع کند.
راهی که محمد جهرمی پیش روی دولت و شورای عالی مسکن برای حل مشکل اشتغال در کشور قرار داده انتقال جمعیت اداری، سیاسی و دیپلماتیک به نقطه دیگری است.
وزیرکار در توضیح این مطلب می گوید: البته این انتقال به این معنا نیست که این جمعیت به شهر دیگری منتقل شود تا مشکلات شهر مورد نظر هم دو چندان شود، بلکه باید با احداث شهر جدید زمینه اشتغال بخش عمده این جمعیت فراهم شود.
جهرمی در عین حال خاطر نشان میکند: هنوز گزینه ای برای پایتخت جدید مشخص نشده است. البته در دولت قبل پنج گزینه مطرح بود که در همان زمان هم هیچ کدام مورد موافقت قرار نگرفت؛اما در مجموع باید محل جدید با بررسی کامل مورد ارزیابی قرار گیرد.
عضو شورای ۱۳نفره مسکن و پیشنهاد دهنده اصلی انتقال پایتخت درباره پیش نیازهای انتقال نیز می گوید: در وهله اول جمعیت پایتخت جدید حتی تا ۵۰سال آینده نباید از ۲۵۰هزار نفر تجاوز کند. این انتقال با کوچک شدن دولت سهل تر انجام می شود، زیرا قرار نیست که دولت در شکل فعلی و با تمام وزارتخانه ها به شهر جدید منتقل شود.
وی اضافه می کند: بخشی از فعالیت های دولت باید براساس سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ به مردم واگذار شود و در نهایت هسته اصلی و مرکزی دولت باید منتقل شود؛ زیرا در غیر این صورت نه تنها مشکلات حل نخواهد شد بلکه با انتقال پایتخت مشکلات نیز منتقل می شود.
تهران سهم ۲۵% از تولید ناخالص ملی!
تهران به دلیل تمرکز امکانات توانسته ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را از آن خود کند.
به گزارش روزنامه سرمایه، استان تهران با پذیرش ۱۷ درصد جمعیت کشور، حجم وسیعی از امکانات و بودجه کشور را به خود اختصاص داده؛ به طوری که به دلیل تمرکز شدید امکانات و جذب درصد بالایی از بودجه کشور، سهم تهران در ارزش افزوده تولید کشاورزی کشور ۲/۵درصد، در صنعت و معدن ۱۱درصد، در خدمات ۸/۳۷درصد، در بخش ساختمان ۴/۲۷درصد و در آب و برق و گاز طبیعی ۳/۱۲ درصد است.
به عبارت دیگر، تهران به خاطر تمرکز امکانات دولتی و بودجه ای، با وجود ۱۰میلیون جمعیت که یک هفتم جمعیت کشور است، توانسته یک چهارم تولید ناخالص داخلی را عرضه کند و بیشترین سهم را در ارائه خدمات و ساختمان سازی در کشور داشته باشد.
پس از تهران استان های خوزستان (۸/۱۴درصد)، اصفهان (۴۱/۶درصد)، خراسان رضوی(۸۱/۴درصد)، فارس(۳۶/۳درصد) و مازندران (۲۲/۳درصد تولیدناخالص داخلی) قرار دارند.
جالب آن که با وجود نرخ متوسط ۳/۱۲ درصدی بیکاری در کشور (سال۱۳۸۳)، نرخ بیکاری در برخی استان ها به بالای ۱۵ درصد می رسد.
استان سیستان و بلوچستان نرخ ۸/۲۱درصدی بیکاری را تجربه می کند؛ و خوزستان زرخیز با نرخ بیکاری ۶/۱۹ درصدی دست به گریبان است. برای لرستان این رقم ۴/۱۹، برای چهارمحال وبختیاری ۶/۱۷، برای یزد۳/۱۷ و برای کردستان ۶/۱۴ است.
وزیر کشور: انتقال پایتخت ایده ای جدی ست!
دنیای اقتصاد: وزیرکشور موضوع انتقال پایتخت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: شهر تهران به دلیل گستردگی و جمعیت زیاد مرکز فعالیت های مختلف کشور اعم از صنعتی و خدماتی است و به همین دلیل دارای مشکلات بسیاری است.
پورمحمدی توضیح داد که ایده انتقال پایتخت از قبل مطرح شده بود و در دولت نهم نیز در کار گروه هایی مطرح شد.
وزیرکشور اعلام کرد: این طرح به عنوان یکی از ایده های جدی برای تسهیل امور اداری کشور، می تواند قابل توجه باشد.
وی گفت: بار مالی انتقال پایتخت کمتر از منافعی است که می تواند از قبل اجرای این طرح نصیب مردم شود.
وی در ادامه افزود: گاهی اوقات هموطنان ما از شهرهای مختلف برای انجام برخی کارهای اداری به تهران می آیند؛ اما آن ها باید هزینه شلوغی شهر تهران را هم بپردازند؛ لذا باید این موضوع را تفکیک کنیم.
پورمحمدی در رابطه با مکان جایگزین تهران گفت: در دولت های گذشته چند شهر برای پایتختی پیشنهاد شده بود و اکنون گزینه های جدیدی نیز مطرح است که ما همه این گزینه ها را مد نظر قرار خواهیم داد.
وزیرکشور متذکر شد، ایده انتقال پایتخت بسیار ابتدایی است؛ اما یک ایده کارشناسی تلقی می شود و ارزیابی ما از آن مثبت است؛ لذا باید دید به چه نتیجه ای می رسیم.
گسترش تهران پیکان تورم را بالا می برد.
نزدیک به چهار دهه از عمر تهیه طرح های شهرسازی برای تهران می گذرد؛ اما پایتخت ایران همچنان از معضلات شهری رنج می برد و نظام مدیریت شهری از تحقق اهداف مطرح باز مانده است.
اکنون، تهران بدل به کلان شهری مصرفی و فاد الگوی مناسب توسعه شده که به دلیل میزبانی دولت، مشمول رانت ها و توجهات ویژه ای است-توجهاتی که به بهاء محرومیت بقیه استان ها رقم می خورد.
تراکم امکانات در تهران چرخه معیوبی را به حرکت در آورده که در یک وجه آن رشد جذابیت های تهران قرار دارد، و در وجه دیگر، حرکت سرمایه و نیروی انسانی از بقیه نقاط کشور به سمت پایتخت و در نتیجه بزرگ تر شدن تهران را مشاهده می کنیم. سرمایه ها به جای آن که در محل تولیدشان صرف توسعه همگون شوند، در تهران انباشته و رشد سرطانی این نقطه را تشدید می کنند.
البته جذابیت تهران، در نبود برنامه ریزی مدون و فقدان الگوی کلان توسعه کشور، رخ داده است. به عبارت دیگر، همانند یک گودال که همه آب های جاری را به سمت خود می کشد، نبود نظارت و به حال خود رها شدن اقتصاد کشور، باعث شده تهران شرایط لازم برای تولید و سرمایه گذاری، از جمله مواد اولیه، راه های ارتباطی و دسترس پذیری بازار را در خود متمرکز کند؛ و در نتیجه، سرمایه گذاری در تهران نسبت به شهرستان ها بسیار جذاب تر و منطقی تر جلوه می کند.
اما، حاصل این تمرکز کنترل نشده توزیع گسترده فقر در کشور و رشد سرسام آور هزینه ها در تهران به عوان عامل محرک تورم کشور می باشد؛ یعنی گران شدن تهران جذابیت مضاعفی برای سرمایه گذاران به خصوص در بخش هایی مانند املاک ایجاد کرده و به این ترتیب، فشار تورمی در تهران نقش موتور مولد تورم کشور را بازی می کند: تهران دائما در حال تخلیه دارایی ها و کشور و ازودن بر حجم خود است.
آن گاه که تهران به نقطه انفجار می رسد….!
بزرگ شدن تهران روند جاری را ادامه نخواهد داد. اگر دستگاه مختصاتی تصور کنیم که در محور X آن درآمد سرانه و در محور Y توزیع جمعیت قرار داشته باشد، هرمی برای جامعه ایران به دست می آید، که این هرم دارای تراکم یکنواخت نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 17 =